Diş Teli Tedavisi ( Ortodonti )

  Ortodonti, çenelerin ve dişlerin birbirleriyle olan ilişkilerini ve aralarındaki uyumsuzlukları inceleyen diş hekimliği dalıdır.

Parmak emme ve dil emme, yanlış yutkunma gibi fena alışkanlıklar çok erken yaşlarda çocuğun kemiksel gelişimini ve dişlerin düzgün sıralanmasını bozabilir. Erken yaşlarda rahatlıkla düzeltilebilecek sorunlar, zaman içerisinde zor ve karmaşık bir hale gelebilir. Bunun için çocukların 2 yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimine getirilmesi gerekir.

Çocuklarda anne babaların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta; ağız solunumudur. Burundan alınıp verilen hava, üst çenenin düzgün gelişimine katkı sağlar. Ağız solunumunda ise burun by-pass edildiği için üst çenenin gelişimi azalır. Olması gerekenden daha küçük kalan üst çenede diş çapraşıklıkları görülür. Bu yüzden, geceleri horlayan ve ağız solunumu yapan çocukların, hem bir diş hekimine hem de kulak-burun-boğaz uzmanına gözükmesi gerekir.

Dişlerdeki çapraşıklıklar, dişlere yaptırılan hareketlerle her yaşta yapılabilir. Çenelerdeki iskeletsel (alt çenenin üst çeneye göre önde olması gibi) sorunlar ise kemiksel gelişim tamamlanmadan çözülmelidir. Kızlarda ortalama 15, erkeklerde ise 17 yaşında kemiksel gelişim tamamlanır. Kemiksel gelişimin tamamlanmasından sonra çene ilişkilerini düzenlemek için ileri cerrahi operasyonlar gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Sinan, Cebesoy Cd. Zümrüt Apt. D:58/1 07100 Muratpaşa/Antalya

Adres

+90 242 312 08 00

Telefon

Pazartesi - Cumartesi : 09.00 - 18.00

Çalışma Saatleri :

iletisim@antalyadis.com

Online Randevu